Rajd Tukan

Ziemia Ząbkowicka


R ajd TUKAN a właściwie „Turystyczno-sportowy Rajd Motocyklowy Ziemi Ząbkowickiej” –  Zawody Sportowe Ciężkich Motocykli Enduro.
Pierwsza edycja rajdu odbyła się pod wezwaniem – „wszystko było by dobrze gdyby nie ten pieroński kurz!!!”.

Co oczywiście jest lekką drwiną z powodu 2 tygodniowego deszczu przed imprezą i ulewy takiej, że najstarsi górale nie pamiętają podczas trzech dni rajdu…!!!
Rajd odbywa się na terenie Dolnego Śląska. Główną bazą Rajdu Tukan jest Bardzo Śląskie.
Organizatorem Rajdu Tukan jest fundacja „Dwa Światy”, której głównym celem, jak sami mówią jest …”zapobieganie wykluczeniu i marginalizacji dzieci, młodzieży i osób w wieku senioralnym zamieszkującym gminy wiejskie”.
Rajd Tukan składa się z dwóch odrębnych rajdów. Pierwszy zadedykowany jest wszystkim motocyklistom posiadającym prawo jazdy kat. A. Rajd zorganizowany został pod nazwą Adventure. Zachowuje on charakter turystyczno – krajobrazowy i przebiega przez drogi oraz trakty drogowe powiatu ząbkowickiego i kłodzkiego. Długość trasy to około 150 km.
Drugi rajd Rajdu Tukan nosi nazwę Racing, a jego uczestnikami mogą być osoby ściśle określone w regulaminie. Rajd Racing ma charakter offroadowy i odbywa się na szczeblu amatorskim. Długość trasy wynosi 120-150 km, w tym trasy specjalne.
Ogromną zaletą Rajdu Tukan są szkolenia m.in. z jazdy motocyklem ciężkim po wymagających terenach. Szkolenia odbywają się w trzech turach. Maksymalna ilość uczestników szkolenia to 30 motocyklistów. Szkolenie jest bezpłatne, a gwarancją udziału jest kolejność zapisu.
Rajd Tukan zapewnia mnóstwo wrażeń uczestnikom imprezy i jest również ciekawym wydarzeniem dla kibiców.

 

Wszystko o rajdzie